Jak zablokować numer na smartfonie? – system Android i iOS

Niejednokrotnie stajecie przed dylematem, czy Wasz numer kontaktowy znajduje się w posiadaniu odpowiednich osób, firm czy instytucji? Obecnie mamy do czynienia z natarczywymi połączeniami, których numery wydają się co najmniej podejrzane. Ilość prób oraz pory w których są podejmowanie skutecznie utrudnia życie. Skutkuje to tendencją wzrostową popełnianych oszustw lub długimi debatami z nadgorliwymi telemarketerami. Dotyczy to również osób, z którymi po prostu nie chcemy mieć kontaktu.  

By uniknąć niepotrzebnych sporów oraz przefiltrować ruch wśród swoich połączeń, czasami jedyną skuteczną opcją jest zablokowanie numeru. Podpowiemy,  jak zrobić to skutecznie, zarówno na smartfonach w systemie Android, jak i IOS.

Czy można zrobić to samemu?

Funkcja blokowania numeru, czy też dodawania do czarnej listy jest prostą czynnością, która nie powinna przysporzyć większych problemów. Mimo łatwego dostępu, nadal niewiele osób korzysta z tej możliwości. Nie potrzeba do tego żadnej aplikacji, wystarczy zrobić to z poziomu ustawień fabrycznych telefonu. Jeżeli nie chcecie, by Wasza prywatność była nadużywana przez nieznajome połączenia, na pewno chętnie skorzystacie z poniższych wskazówek.

Blokada w systemie iOS

Użytkownicy Iphone’ów w łatwy i intuicyjny sposób mogą blokować niechciane połączenia. Na liście ostatnich połączeń wystarczy wejść w informacje o numerze telefonu i wybrać opcję “Blokuj tę osobę”. Cel zostanie osiągnięty, a rozmowy telefoniczne będą od tej pory zablokowane. Funkcja ta dotyczy także wiadomości, aplikacji FaceTime oraz skrzynki Mail. 

Nie jest to stan ostateczny i w każdej chwili można cofnąć ustawienie.

Po blokadzie numeru bądź kontaktu, osoba zablokowana nie dostaje informacji, że kontakt został uniemożliwiony. Może nagrywać wiadomość głosową, jednak nie ma żadnej gwarancji, że osiągnie swój cel, ponieważ nie otrzymasz powiadomienia o nawiązywaniu połączenia. 

Ciekawą opcją jest też wykrywanie i blokowanie niechcianych połączeń. Jest to funkcja dostępna w systemie IOS 13 i nowszym. Numery telefonów, które nie zostały zachowane na liście kontaktów, ani też nie nastąpiła z nimi wymiana korespondencji sms bądź mail, zostaną  zablokowane. 

Jak to zrobić? Wybierz opcję Ustawienia > Telefon > Wyciszaj od nieznanych i włącz ją przesuwając suwak w prawą stronę. 

Należy jednak pamiętać, by przy tej opcji zachować wszystkie znajome i ważne kontakty, ponieważ połączenia spoza tej listy, które mogą okazać się istotne, zostaną nieodebrane. W przypadku połączeń alarmowych, funkcja zostanie tymczasowo wyłączona, by telefon był osiągalny przez kolejne 24 godziny.

blokowanie numeru

Funkcja blokowania w systemie Android

Schemat włączenia funkcji blokowania połączenia czy kontaktu na smartfonach w systemie Android, jest bardzo podobny do systemu IOS. Trzeba jednak pamiętać, że zależy to również od producenta smartfona. W zależności od modelu, nakładka udostępniania na system może różnić się od siebie, stąd zdarzają się pewne rozbieżności w schemacie działania lub może okazać się, że producent nie przewidział takiej funkcji.

Skupmy się jednak na pozytywnym rozwiązaniu. Z listy swoich kontaktów należy wybrać numer nominowany do zablokowania. Następnie przejść do opcji Więcej > Blokowanie numeru lub > Dodaj do czarnej listy. W przypadku blokady numeru, można precyzyjnie określić, który z kanałów ma być zablokowany: połączenia lub smsy, bądź tylko jedna z tych opcji. W przypadku dodania kontaktu do czarnej listy, całkowity kontakt zostanie automatycznie zablokowany. Dotyczy to wiadomości tekstowych i głosowych. 

Tutaj również mamy możliwość blokady połączeń przychodzących z nieznanych numerów, czyli prywatnych i niezidentyfikowanych. Po otwarciu aplikacji > Telefon należy przejść do > Więcej > Ustawienia > Zablokowane numery, na końcu włączając > Nieznane

Jak widać, w prosty sposób można ułatwić sobie codziennie użytkowanie smartfona. Jeżeli do grona nieznajomych numerów, dołączyły również SMS Premium, można zablokować to  bezpośrednio u operatora.

blokowanie numeru

Źródła

SUPPORT APPLE
SUPPORT APPLE
X-KOM


O Free-GSM

Free-GSM to darmowa platforma udostępniająca informacje na temat planów operatorów komórkowych aktualnie dostępnych w Polsce. Tworząc bazę dostępnych w kraju pakietów umożliwamy porównanie między sobą wszystkich dostępnych opcji, a tym samym wybranie najlepszej oferty spełniającej wszelkie oczekiwania. 

Nie wiesz jaką ofertę wybrać? Po to jesteśmy my! Stworzyliśmy ranking, który automatycznie wybiera najlepsze aktualnie oferty operatorów komórkowych biorąc pod uwagę wszystkie korzyści i cenę. Sprawdź nasze zestawienie, aby zobaczyć, która obecnie oferta będzie tą najkorzystniejszą dla Ciebie. Najlepsze plany czekają na Ciebie zawsze na górze rankingu!

Korzystając z porównywarki Free-GSM możliwe jest zestawienie ze sobą ofert firm telefonii komórkowych uwzględniając: oferowaną ilość Internetu, SMSów, MMSów, rozmów głosowych oraz pakietu w Roamingu wraz z aktualną ceną pakietu. Dzięki porównywarce można w łatwy i szybki sposób wybrać odpowiednią dla siebie ofertę pakietu komórkowego, która spełniać będzie wszystkie wymagania i potrzeby.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Free GSM
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart